خانه / وبلاگ / سفر رایگان و بدون هزینه! آشنایی با Hitchhiking

سفر رایگان و بدون هزینه! آشنایی با Hitchhiking

پس از استقبال بی نظیر مردم دنیا از روش هایی همچون کمپینگ و کوله گردی (Backpacking) برای سفر، این بار روشی نسبتا جدید که قبل تر در کشور آمریکا توسط دانش آموزان و دانشجویان برای جا به جایی بین شهر های داخلی و ایالت ها استفاده می شد مورد استقبال مردم قرار گرفته است. با ما همراه باشید تا این روش را مورد مطالعه قرار دهیم.

ارزان سفر کردن جزو برنامه‌ریزی‌های هر گردشگری است اما برای هر سفری هزینه اقامت و یا حمل و نقل مهمترین بخش هزینه‌هاست که اگر آن را از هر سفری حذف کنید آن سفر حتما ارزان قیمت خواهد بود.

برای این کار گردشگران خارجی معمولا از یک نوع سفر به نام «هیچ هایکینگ» بهره می برند. یعنی سفر بدون هزینه حمل و نقل.

اما واقعا چطور می شود سفر کرد آن هم بدون اینکه پولی بابت هواپیما، قطار و کشتی بدهیم؟

گردشگرانی که به صورت «هیچ هایکینگ» سفر می‌کنند به این اصل پایبند می‌شوند که از ابتدا تا انتهای سفر هیچ هزینه‌ای بابت حمل و نقل نپردازند. آنها کنار خیابان‌ها می‌ایستند و مقصدشان را نشان می‌دهند و سوار هر وسیله نقلیه‌ای که جلوی پایشان ترمز کند می‌شوند. برای این کار هم مقرراتی دارند.

شما باید برای نشان دادن HitchHiker بودن خود باید ژست خاص آنها را نیز بگیرید.

این ژست گرفتن چند روش دارد: در آمریکای شمالی یک ژست معمولی هست که به ماشین عبوری انگشت شست را نشان می‌دهند و ماشین هم می‌ایستد و مسافر را سوار می‌کند. در بخش‌های دیگر جهان نیز این روش شایع است که بصورت معمولی می‌ایستند و انگشت شست را به سمت مقصد اشاره می‌کنند و همزمان دست دیگر را به سمت پایین تکان می‌دهند. البته این نوع فرهنگ تا حدودی نشان می‌دهد که رایگان‌سواری در کشورها و نقاط مختلف با هم کمی فرق دارد. بهتر است اسم شهری که می‌خواهید به آن بروید را هم روی یک کاغذ درشت بنویسید که اگر مسیر راننده به آن شهر می‌خورد برای شما توقف کند.

به دلیل مخاطرات احتمالی در برخی کشورها «رایگان‌سواری» ممنوع است و حتی در برخی از جاده‌ها تابلوهایی مبنی بر ممنوعیت این عمل نصب است بنابراین اگر گردشگری درخواست چنین سفری را داشته باشد ممکن است فرد جریمه شود.

 

هیچ هایک‌های ماهر معمولا در سفرهای بعدی مقصد را مشخص نمی‌کنند تا به کشف تجربیات جدید بپردازند. «Hitchhiking» در اروپا کار عجیبی نیست. جوانان اروپایی تابستان که درس و زندگی تعطیل می‌شود، شال و کلاه می‌کنند و با یک اسکیت و یک کوله‌پشتی بدون هیچ هزینه‌ای شروع می‌کنند به اروپا گردی. پول هیچ چیزی نمی‌دهند. حتی غذا را هم در کمپ‌هایی تهیه می‌کنند که در جاده‌ها هست و با قیمت کمتری آن را در اختیارشان می‌گذارند.

 

با این حال بهتر است کمی پول بابت این هزینه ها کنار گذاشت چون گاهی ممکن است رانندگان از مسافر در آخر سفر درخواست کرایه کنند!

درباره‌ی آواي ميراث

شماره تماس : 32732575 - 32742554

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *