خانه / وبلاگ / آموزش سفر به روش کوله گردی (Backpacking)

آموزش سفر به روش کوله گردی (Backpacking)

در مطلب گذشته، روشی از سفر را با عنوان کوله گردی معرفی کردیم. روشی بسیار هیجان انگیز و لذت بخش. اکنون در نظر داریم آموزش هایی را در این روش به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید…

برای آنکه بخواهید اولین تجربه ی کوله گردی را برای خود رقم بزنید باید کارهایی را انجام دهید تا دچار مشکل نشوید و یا مشکلات را به حداقل برسانید.

۱- پیدا کردن یک همراه باتجربه

در آغاز این مسیر به راهنمایی های یک فرد باتجربه نیاز دارید. اگر در میان دوستانتان فردی را سراغ دارید که این سفر را تجربه کرده است، از او بخواهید تا در این سفر شما را همراهی کند.اگر هم دوستی همراه پیدا نکردید، می توانید از موسسات طبیعت گردی که فعالیت هایی را در این زمینه انجام می دهند کمک بگیرید.

به کتاب خواندن و مطالعه سفرنامه ها اکتفا نکنید. برخی حوادث آن قدر غیر مترقبه هستند که برای پشت سر گذاشتن آنها نیاز به حضور یک همراه با تجربه دارید.

 

۲- مشخص کردن مسیر برای سفر

هر سفری به یک مقصد خاص ختم می شود. در مورد کوله گردی هم باید مقصدی برای سفر وجود داشته باشد و مسیر رسیدن به آن مشخص شود. برای این کار به مشورت همراهتان احتیاج دارید و باید نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

* زمان

اولین نکته در انتخاب مقصد میزان زمانی است که می توانید در سفر بگذرانید. زیاد به خودتان سخت نگیرید ممکن است تنها یک آخر هفته را بتوانید در سفر باشید اما برای قدم اول همین تجربه هم بسیار ارزشمند است.

* آمادگی جسمانی

توانایی های بدنی خود را بسنجید. توجه داشته باشید و برای شروع، مسیر راحت تری را با پیاده روی کمتر انتخاب کنید. خیلی عجله نکنید با گذشت زمان و انجام سفرهای متعدد، توانایی لازم برای مسیرهای طولانی را نیز به دست خواهید آورد. ممکن است قبل از سفر احتیاج به تمرینات خاص ورزشی داشته باشید پس زمان لازم برای آنها را هم در نظر بگیرید.

* فاصله

با در نظر گرفتن توانایی خود میزان مسیری را که می توانید در یک روز بپیمایید را تخمین بزنید. در این تخمین به وزن کوله پشتی خود نیز توجه کنید چرا که تا حد زیادی از سرعت شما می کاهد. برای شروع مسیر های ساده و بین ۵ تا ۱۳ کیلومتر را در نظر بگیرید و کم کم این فاصله را افزایش دهید.

* مسیرهای کوهستانی

اگر تجربه ی کوهنوردی دارید و یا با اصول اولیه آن آشنا هستید می توانید مسیرهای کوهستانی را نیز برای خود در نظر بگیرید. اما توجه داشته باشید که وزن کوله پشتی شما تا حد زیادی از سرعت شما می کاهد. اگر تجربه و توانایی این کار را ندارید مسیرهای صاف را انتخاب کنید و ماجراجویی در کوهستان را به زمان دیگری موکول نمایید.

* فصل سفر

با توجه به اینکه پیاده روی در شب به هیچ وجه در کوله گردی توصیه نمی شود زمان خود را به گونه ای تنظیم کنید که قبل از تاریک شدن هوا محلی را برای اقامت بیابید. در فصول گرم سال که هوا دیرتر تاریک می شود زمان بیشتری برای پیاده روی دارید اما در فصول سرد باید دقیق تر برنامه ریزی نمایید تا به مشکل بر نخورید.

* آب و هوا

استفاده از پیش بینی های آب و هوا یکی از مهم ترین نکاتی است که باید به آن توجه کنید. غافلگیر شدن با طوفان یا بارندگی در حالی که تجهیزات کافی برای رویارویی با آن را ندارید ناخوشایندترین اتفاق در کوله گردی است پس این نکته را حتما در نظر بگیرید.

* حمل و نقل

با توجه به مقصدی که انتخاب کرده اید، ممکن است برای طی کردن قسمتی از مسیر مجبور به استفاده از وسیله نقلیه باشید. مسیر های مربوط به وسایل نقلیه را بررسی نمایید و بهترین وسیله را برای رسیدن به مقصد مورد نظر خود انتخاب کنید. توجه داشته باشید که اولویت با وسایل حمل و نقل عمومی یا دوچرخه است و هدف از این کار جلوگیری از آلودگی محیط زیست می باشد.

* اقامت

اگر قرار است که شب را دور از خانه بگذرانید بهتر است پیش از آغاز سفر برای اقامت خود فکری بکنید. نکته ی مهم در انتخاب نوع اقامت این است که باید ارزان ترین نوع در دسترس آن را انتخاب نمایید. مهمان سراها، خانه های محلی و مسافرخانه ها گزینه های خوبی هستند اما می توانید کمپینگ در طبیعت را نیز تجربه نمایید و هزینه ی کمتری را بپردازید.

 

۳- وسایل مورد نیاز

یکی از مهم ترین سوالاتی که برای بسیاری مطرح می شود این است که : چه چیزی را باید در کوله پشتی بگذارند و همراه خود ببرند؟

برای پاسخ به این سوال ضروری ترین لوازم سفر را به شما معرفی می کنیم:

* چادر

اگر قصد دارید که کمپینگ در طبیعت را تجربه نمایید باید یک چادر مسافرتی را در کوله بارتان جای دهید. بهتر است بدانید که چادرهای مسافرتی از نظر وزن و کاربرد انواع مختلفی دارند. برای کوله گردی باید نوع سبک آن را انتخاب کنید تا وزن آن مشکلی برای شما ایجاد نکند. همچنین به این مسئله توجه کنید که یک چادر چند نفره، سبک تر از چندین چادر یک نفره وزن دارد پس با توجه به تعداد گروه سعی کنید کمترین تعداد چادر را با خود حمل کنید.

* اجاق

برای آماده سازی غذا و نوشیدنی های گرم به اجاقی احتیاج دارید که به سرعت آب را به جوش بیاورد تا در عرض ۱۰ دقیقه بتوانید غذایی سریع را برای خود آماده سازید. برای کاهش وزن کوله بار خود برای هر سه نفر یک اجاق بردارید.

* لوازم تصفیه آب

بسیاری فکر می کنند بهترین راه برای تامین آب مورد نیاز در طول سفر این است که آن را به اندازه مصرف چندروز در کوله بار خود جای دهند اما این امر بر وزن کوله پشتی شما می افزاید و موجب کندی حرکت شما می شود. به جای این کار یک نی تصفیه و یا وسایلی این چنینی تهیه نمایید تا بتوانید از آب چشمه ها و دریاچه ها استفاده کنید. پیشنهاد می شود هر فرد وسیله ی خود را به همراه داشته باشد اما با توجه به ظرفیت برخی وسایل تصفیه کننده می توانید برای چند نفر هم از آنها استفاده نمایید.

* لوازم آشپزخانه

فراموش نکنید که برای ماندن در طبیعت باید بتوانید خانه ی خود را در آن شبیه سازی کنید و آشپزخانه هم جزیی از آن است. از جمله لوازم ضروری که باید حتما به همراه داشته باشید می توان به موارد زیر اشاره نمود:

– یک کتری و ظرف برای جوشاندن آب

یک لیوان و کاسه، یک قاشق و یک چاقو برای هر فرد

– یک قاشق دسته بلند و یک کفگیر کوچک برای هر سه نفر

نمک و فلفل و ادویه جات در کیسه های کوچک و یا بطری

– یک سینک پیش ساخته، یک اسفنج کوچک و مواد شوینده سازگار با محیط زیست برای شستن ظروف

* لباس

لباس مناسب برای کوله گردی لباسی است که در صورت شستشو و یا خیس شدن به سرعت خشک شود. یادتان باشد در این نوع سفر زمان زیادی برای خشک کردن لباس ندارید پس از لباس های پنبه ای بپرهیزید و نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

– زیرپوش خود را مناسب با فصل انتخاب کنید و سرما و گرما را در نظر بگیرید.

– شلوارهای نایلونی، تی شرت سبک و کلاه آفتاب گیر را در کوله پشتی خود جای دهید.

– در فصول سرد جلیقه یا ژاکت بادگیر، لباس پشمی و دستکش و کلاه گرم را فراموش نکنید.

– با توجه به پیش بینی آب و هوا یک لباس و شلوار ضد آب نیز با خود ببرید. لباس های ضد آب برای مقابله با نیش حشرات نیز به کار می آیند.

– یک دست لباس تمیز برای خواب خود کنار بگذارید.

* جوراب و کفش مناسب

اینکه چه کفشی را برای این سفر انتخاب می کنید بستگی به نوع مسیر و توانایی های شما دارد. برخی کفش های ساق دار را ترجیح می دهند و برخی دیگر انواع سبک آن را انتخاب می کنند. پیشنهاد ا این است که در اولین تجربه کوله گردی به شدت به نوع مسیر خو توجه کنید. مسیر های شنی و خاکی با مسیر های سنگی و کوهستانی متفاوت هستند و هر یک احتیاج به کفش مناسب خود دارند.

در فصول گرم از جوراب های نخی و در فصول سرد از نوع پشمی آن استفاده کنید. بهتر است هر چند ساعت یک بار پای خود را در معرض هوای آزاد قرار دهید و جوراب تمیز بپوشید. برخی از کوله گردان یک جفت صندل نیز در کوله پشتی خود می گذارند تا به هنگام اقامت یا در سواحل از آن استفاده کنند.

* کوله پشتی

برای انتخاب کوله پشتی مناسب از نظرات یک فرد با تجربه استفاده کنید. نکته ی مهم در انتخاب کوله پشتی این است که باید بتوانید مجموعه وسایلی را با وزن حدودا ۱۳ کیلوگرم در آن جای دهید و ساعت ها با آن پیاده روی نمایید.

* کیسه خواب

بهترین وسیله ای که برای استراحت در شب می توانید از آن استفاده کنید، کیسه خواب است. کیسه خواب مجموعه ای از وسایل خواب را با وزنی سبک تر در اختیار شما قرار می دهد و وسیله ای حیاتی برای شب مانی در طبیعت به شمار می رود. برای تهیه یک کیسه خواب مناسب با یک فرد با تجربه مشورت کنید تا بتوانید بهترین و مناسب ترین نوع آن را انتخاب نمایید.

* پد یا تشک خواب

پد خواب یک زیر انداز است که به هنگام استراحت آن را زیر کیسه خواب قرار می دهید. در انتخاب این وسیله به وزن آن توجه کنید و حتما برای استفاده در زمستان نوع عایق آن را تهیه نمایید.

* غذا و خوراکی

برای وعده های غذایی خود غذاهایی را انتخاب نمایید که احتیاج به طبخ زیاد ندارند و در مدت زمان کوتاه آماده می شوند. غذاهای آماده و کنسروی انتخاب های خوبی محسوب می شوند اما می توانید بر روی مواد غذایی که در جامعه ی مقصد در دسترس هستند، نیز حساب کنید. همچنین برای آنکه انرژی لازم برای حرکت در طول روز را تامین کنید تنقلات و خشکبار را در کوله پشتی خود بگنجانید چرا که این اقلام در اثر برودت یا گرما فاسد نمی شوند و تا مدت های طولانی قابل استفاده هستند.

* لوازم بهداشتی و شخصی

رعایت بهداشت و ایمنی در این سفر از اهمیت خاصی برخوردار است پس در کوله پشتی خود لوازم زیر را بگنجانید:

– دستمال خشک و مرطوب

– مواد ضد عفونی کننده

– وسایل پانسمان

– لوازم بهداشتی شخصی ( شوینده ها، ژل های بهداشتی و … )

– داروهای شخصی

– کرم مرطوب کننده و ضد آفتاب

– پماد سوختگی و پماد گزیدگی

– داروهای ضد تهوع و سردرد

۴- کوله گردی با کودکان

کوله گردی می تواند بهترین فرصت برای آشنایی کودکان با طبیعت و حیوانات باشد و تجربه ای تازه را برایشان رقم بزند. اگر می خواهید با کودکتان به این نوع سفر بروید علاوه بر موارد گفته شده، نکات زیر را نیز مد نظر قرار دهید:

– مسیری کوتاه بین ۳ الی ۴ کیلومتر را برای سفر در نظر بگیرید و مسیرتان را به گونه ای تنظیم کنید که بتوانید آنها را با گیاهان و جاذبه های طبیعی آشنا کنید.

– کوله ی کوچکی برای او تهیه کنید و از او بخواهید که به تنهایی آن را حمل کند. این کار به خودکفایی کودک کمک خواهد نمود.

– وسایلی برای بازی های دو نفره به همراه داشته باشید تا بتوانید آنها را سر گرم کنید.

۵- کوله گردی با حیوانات خانگی

برخی ترجیح می دهند با حیوانات خانگی خود به ویژه سگ به کوله گردی بپردازند. شاید این کار خیلی لذتبخش به نظر برسد اما یادتان باشد که سگ، گربه و امثال این حیوانات دوست های خوبی برای چادر مسافرتی شما نیستند و می توانند آن را خراب کنند. حتی ممکن است آسیب هایی را به وسایل شما وارد سازند. به هر حال اگر تصمیمی گرفتید آنها را با خود همسفر کنید، توجه به سه نکته بسیار ضروری است:

– یک کوله ی حیوانات تهیه کنید و آنها را وادار نمایید تا خودشان آب و غدای مورد نیاز خود را حمل کنند.

– تعداد توقف های خود را افزایش دهید تا آب و غذا را به موقع به آنها برسانید.

– مدفوع حیوان را از زمین جمع آوری کنید.

نکات مهم در کوله گردی

۱- فقط در حد نیاز وسایل و لباس بردارید. مهم ترین نکته در کوله گردی داشتن یک کوله پشتی سبک با همه ی وسایل مورد نیاز است.

۲- ترجیحا در قالب گروه به این نوع سفر بپردازید چرا که هم امنیت بیشتری دارید و هم به دلیل به اشتراک گذاری وسایل از وزن کوله بار خود می کاهید.

۳- مواد غذایی مورد نیاز خود را از جوامع محلی تهیه کنید تا هم در مخارج خود صرفه جویی نمایید و هم به اقتصاد مردم محل کمک کنید.

۴- ارتباط با جامعه ی محلی را از دست ندهید. یکی از مزایای کوله گردی ارتباط مستقیم با مردم و کسب تجارب جدید است.

۵- استفاده از پلاستیک و لوازم یکبار مصرف را تا پایین ترین حد ممکن کاهش دهید و فقط در صورت ضرورت از آنها استفاده نمایید.

چک لیست کوله گردی

برای آنکه مطمئن شوید وسیله ای را جانگذاشته اید پیش از حرکت وسایل خود را مطابق این لیست جمع آوری نمایید:

* مسیر یابی

نقشه، قطب نما، جی پی اس ( اختیاری )، ارتفاع سنج ( اختیاری )

* محافظت در برابر خورشید

کرم ضد آفتاب، ضد آفتاب لب، کلاه آفتابگیر، عینک آفتابی

* لباس ضد آب

ژاکت، جلیقه، شلوار، دستکش، کلاه

* نور

چراغ قوه یا هد لامپ، باتری اضافه

* کمک های اولیه

* وسایل روشن کردن آتش

* جعبه ابزار

نوارچسب های محکم، ابزار چندکاره، قیچی، ابزار لازم برای نصب چادر

* تغذیه و آشپزخانه

مواد غذایی وعده های اصلی و میان وعده هایی از خشکبار و تنقلات، اجاق، قاشق و چاقو و ظرف و لیوان برای هر نفر، سینک پیش ساخته

* آب

مخزن آب کوچک، دستگاه تصفیه آب

* اقامت و خواب

چادر، کیسه خواب، پد خواب، بالش، لباس خواب

* پوشش

آب و هوای گرم ( تی شرت و لباس زیر نخی، شلوار غیر پنبه ای که سریع خشک شود، کلاه آفتابگیر، لباس آستین بلند برای حفاظت در برابر آفتاب و نیش حشرات، سربند )

آب و هوای سرد ( لباس آستین بلند ضخیم، لباس زیر و لباس خواب ضخیم، کلاه و دستکش گرم و ضد آب، شلوار و لباس ضد آب، ژاکت، جلیقه و شلوار گرم )

کفش مناسب با نوع مسیر و صندل، ۲ تا ۳ جفت جوراب، ساق پا یا گتر

* سایر لوازم

سوت برای اطلاع رسانی در مواقع لزوم، تبر یخ شکن، عصای کوهنوردی، سوخت، دفتر،خودکار یا مداد، کارت بانکی و مقداری پول نقد، دستمال توالت، پماد ضد نیش حشرات، مواد ضد عفونی کننده، مواد دفع حیوانات وحشی همچون اسپری خرس، مسواک، شوینده های سازگار با محیط زیست، تلفن همراه و سایر وسایل ارتباطی، حوله، برنامه ی سفر، گوش پاک کن و سایر لوازم شخصی

 

درباره‌ی آواي ميراث

شماره تماس : 32732575 - 32742554

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *