خانه / مقالات / گردشگری سلامت

گردشگری سلامت

گردشگری سلامت

گردشکری سلامت، سفریست که برای تمدد اعصاب، درمان یا سلامتی انجام می شود. در این نوع سفرها گردشگران از سالن های ماساژ، غذاهای سالم و در کل هر نوع تجربه ای که برای سلامتی فرد توصیه می شود، استفاده می کنند. در این نوع سفرها علاوه بر سلامت جسم، سلامتی روح افراد هم مهم هست و برای این مورد نیز سرگرمی ها و تفریحاتی در نظر گرفته شده است. ﮔﺮدﺷﮕﺮی ﺳﻼﻣﺖ و ﺗﻮرﯾﺴﻢ درﻣﺎﻧﯽ ﯾﮑﯽ از ﺣﻮزه ﻫﺎﯾﯽ اﺳﺖ ﮐﻪ ﻣﯽ ﺗﻮاﻧﺪ ﻧﻘﺸﯽ ﺑﺴﺰا در ﺟﻬﺖ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﮔﺮدﺷﮕﺮی اﯾﻔﺎ ﻧﻤﺎﯾﺪ و داﻣﻨﻪای ﺑﺴﯿﺎر ﮔﺴﺘﺮده را ﺷﺎﻣﻞ ﻣﯽ ﺷﻮد.

 

برای توریسم درمانی که گاهی از آن با عنوان توریسم سلامت و یا گردشگری سلامت نام برده می‌شود، تعاریف گوناگونی بیان شده است. سازمان جهانی گردشگری (WTO) به طور خاص، گردشگری سلامت را چنین تعریف می‌کند : استفاده از خدماتی که به بهبود یا افزایش سلامتی و افزایش روحیه فرد (با استفاده از آب‌های معدنی ، آب و هوا یا مداخلات پزشکی) منجر می‌شود و در مکانی خارج از محل سکونت فرد – که بیش از ۲۴ ساعت است – به طول می‌انجامد.

در سفرهای که با هدف سلامتی انجام می شود، اصولا گردشگران به مکان های سر می زنند که غذاها و فعالیت های آنجا تاثیر مثبتی بر سلامتی آنها بگذارد مانند چشمه های آب گرم و راه رفتن یا دراز کشیدن در این چشمه ها توسط بسیاری از پزشکان برای درمان های انواع بیماری های پوستی و عضلانی توصیه می شود. همچنین در این نوع سفر به افراد آموزش های در مورد مراقبت از خود داده می شود تا در خانه نیز این روش ها را انجام دهند مانند رژیم ها غذایی خاص.

در سفرهای با هدف سلامتی، این فرصت را دارید که سبک های سالم آشپزی را تجربه کنید (مانند تجربه خوردن غذاهای آب پز که جزو سالم ترین سبک آشپزی می باشد). در این سفرها شما یاد میگیرید که سلامتی از طعم لذیذ غذاها مهم تر هستند. همچنین متخصصان تغذیه به شما یاد می دهند که روح و جسم شما به طور متعادل نیاز به رژیم دارند و داشتن یک رژیم غذایی برای سلامتی کافی نیست (روحتان را فراموش نکنید). در این نوع سفرها مواد اولیه ی اکثر غذاها از مزارع تهیه می شوند که این مواد به صورت ارگانیک تهیه می شوند.

تاریخچه گردشگری سلامت

گردشگری سلامت از زمان یونان و روم باستان وجود داشته و سپس به بسیاری از کشور‌های اروپایی و نقاط دیگر دنیا توسعه‌ یافته است. از زمان باستان، افراد زیادی به منظور فراغت روحی و درمان به مجاورت رودخانه و آب‌های معدنی می‌رفتند. آب‌‌های گرم از قدیم‌الایام با آرامش و تجدید قوای جسمی و روحی انسان همراه بوده است. استفاده‌‌کنندگان از این‌گونه آب‌ها، قرن‌هاست که در آب‌های گرم آب‌تنی می‌کنند و از آب چشمه‌های معدنی می‌نوشند.

در انگلستان، توسعه اقامتگاه‌های کنار دریا بر اساس این باور اتفاق افتاد که استفاده آب دریا در درمان بیماری‌ها مفید است. در اروپا شهرهای بسیاری در اطراف چشمه‌های آب معدنی و تسهیلات درمانی ساخته شده است.

در سفری با هدف سلامتی می توانید تمریناتی برای آرامش یا تمدد اعصاب داشته باشید. فعالیت ها و تمرینات خود را در طبیعت انجام دهید و این بخش می تواند بهترین بخش سفر شما باشد. از ورزش های افزایش آدرنالین مانند قایق سواری روی آب های خروشان (رفتینگ)، زیپ لاین، غواصی، موج سواری و غیره لذت ببرید.

بعد از آزاد شدن  مقدار زیاد آدرنالین در بدنتان به یک آرامش عمیق میرسید پس به هتل محل اقامتتان بروید و در یک آرامش محض استراحت کنید. کی از مهمترین هدف های گردشگری سلامت کمک به شما برای خواب آرام در طول شب است. معروفترین مقاصد گردشگری سلامت برای این کار از درمان های اسپا یا ماساژ استفاده می کنند. با این روش ذهن شما در آرامش فرو می رود و می توانید خوابی عمیق و آرام را تجربه کنید.

گردشگری سلامت در ایران

گردشگری سلامت در ایران با وجود کیفیت بالای خدمات درمانی و قیمت ارزان، به علت نبود تبلیغات مناسب، هنوز جایگاه خود را در بازار نیافته است و گام‌های نخست را طی می‌کند. در حالی‌که دولت بر اساس برنامه‌ریزی‌های خود باید تا پایان برنامه چهارم توسعه ۳۰ درصد از نیازهای درمانی کشور را از طریق صدور کالا، خدمات پزشکی و توریسم درمانی فراهم کند.

اهداف گردشگری سلامت در ایران

  • ناباروری
  • دندان پزشکی
  • جراحی قلب، چشم و جراحی پلاستیک
  • بیماری‌های مرتبط با سرطان
  • گردشگری در آب‌های شفا بخش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *