خانه / وبلاگ / ساحل شیشه ای کالیفرنیا

ساحل شیشه ای کالیفرنیا

ساحل شیشه ای کالیفرنیا:

این جاذبه بسیار هیجان انگیز که ساحل شیشه ای کالیفرنیا نام دارد در کشور آمریکا واقع شده است.در فورت براگ کالیفرنیا ساحلی به وجود آمده که امروزه تبدیل به یک جاذبه خیره کننده شده است. این ساحل که از پسماند زباله هایی مثل شیشه و پلاستیک به وجود آمده است به جای یک ساحل ماسه ای تبدیل به ساحلی شیشه  ای شده است .کافی است که کمی از این شیشه ها را برداریم آن وقت است که چهره خود را در شیشه های شفاف خواهیم دید. این قطعه های شیشه ای که با گوش ماهی و حلزون ها ترکیب شده اند تصویر بی نظیر را به وجود  آورده اند. شیشه هایی که با زلالی آب این ساحل بسیار هم خوانی دارد.این ساحل که بیشترین غلظت شیشه را در خود دارا است تنها مکانی از دنیا می باشد که بر اثر عملی اشتباه یعنی  ریختن زباله در محیط تبدیل به جاذبه ای دیدنی شده است.

تاریخچه شکل گیری ساحل کالیفرنیا

درسال ۱۹۴۳ حدود دو قرن پیش این ساحل زیبا محلی برای ریختن زباله های مردم فروت براگ بوده است. آنها بدون توجه به محیط زیست انواع زباله هایشان که بیشتر که بیشتر قوطی های نوشتبه و شیشه های پلاستیکی تشکیل می شد به کنار اقیانوس  می ریختند.روزها گذشت و زباله ها روز به روز بیشتر روی هم انباشته شدند تا اینکه مردم فروت براگ چشم بازکردند و دیدند کل ساحل مملو از زباله هایشان شده است. در سال ۱۹۶۰ به دلیل حجم بالای زباله ها و بحرانی شدن اوضاع ریختن هرگونه زباله به درون این ساحل ممنوع شد اما این کار هم نتیجه ای نداشت و مسولان کالیفرنیا را به پا داشت که خود ساحل را از زباله های انبوه پاکسازی کنند و حاصل این تصمیم این شد که از ورود هرشخصی به ساحل جلوگیری شود.سال ها گذشت و زباله ها در کنار اقیانوس جا خشک کردند اما به آنها افزوده نشد و پس از سالیانی کوج دریا زباله ها را با خود از ساحل برد و فقط قطع های کوچک شیشه بر اثر برخورد با موج ها صیغل خورده و شفاف شده بودند در این ساحل باقی ماندند و مردم منطقه یک دفعه متوجه یک تغییر شگرف و دیدنی آن هم درخشندگی بسیار دیدنی ساحل شدند.این زیبایی واکنش همگان را به همراه داشت  و مردم بومی  به این منطقه لقب دریای افسرده ای دادند که از رنج زباله ها اشک از چشمانش سرازیر شده است و قطعه های شفاف کوچک همان اشک های دریا بودند. این ساحل شیشه ای که روزی مورد توجه هیچکس نبود در سال ۱۳۹۸ تبدیل به یک منطقه توریستی  و معروف شد. قسمتی از ساحل که مالک شخصی داشت توسط دولت خریداری و عملیات پاکسازی بر روی آن انجام شد.سپس زیرنظر پارک ملی کالیفرنیا قرار گرفت و رسما تبدیل به محلی تفریحی و پر رفت و آمد شد.

افسانه های ساحل شیشه ای

طولی  نکشید که تصاویری خارق العاده از این منطقه به سراسر دنیا مخابره و افراد زیادی برای دیدن این تصاویر حیرت انگیز قدم به کالیفرنیا گذاشتند.هرشخصی با دیدن این تصاویر افسانه ای را روایت می کرد. عده ای بر این باور بودند که در سال های  دور کشتی پر از شیشه در این دریا غرق و بازمانده بارش این ساحل را درخشنده و زیبا کرده است. عده ای دیگر معتقد بودند که این قطعه های شفاف اشک پریان دریایی می باشد که برای غرق شدن ملوان کشتی ریخته شده است. اما همه این ها افسانه ای بیش نبودند و تنها دلیل به وجود آمدن این ساحل شگفت انگیز همان زباله های شیشه ای مردم فورت براگ بوده است. چگونگی  تبدیل شدن شیشه ها به ماسه های شیشه ای شاید با خود بگویید مگر امکان دارد که خرده شیشه تبدیل به ماسه شود؟

باید بگوییم  بله به دلایل بالا بودن PH   آب شور اقیانوس خرده شیشه ها به مرور زمان نرم و با آب دریا صیقل خورده اند و تبدیل به ماسه های شیشه ای شده اند و اگر آب اقیانوس شیرین بود هیچ وقت ماسه شیشه ای به وجود نمی آمد و هنوز هم که هنوزه زباله های بد سیما در ساحل کالیفرنیا وجود داشتند.

دلیل رنگی شدن ماسه های شیشه ای چیست؟

اما ویژگی های حیرت انگیز این ساحل تمامی ندارد که یکی دیگر از آنها وجود ماسه های شیشه ای آن هم به رنگ های صورتی  آبی کبود و قرمز می باشد. دلیل  این رنگارنگی شاید همان شیشه هایی بوده است که به ساحل شده اند و یا بر اثر واکنش با مواد معدنی آب مانند منیزیم و سلنیوم باشد که این ساحل زیبا را به همگان هدیه کرده است.

آیا برداشتن شیشه از ساحل شیشه امکان پذیر است؟

باید بگوییم که برخلاف روزهای تاریک ساحل که مردم به آن کم لطفی می کرده اند امروزه این منطقه جز ثروت دوست داشتنی مردم فورت براگ به شمار می رود و اجازه برداشت شیشه های رنگی در ساحل را به شما نمی دهند. همچنین پلیس این منطقه قوانین و جریمه های سنگینی را برای متخلفین وضع کرده است.روز به روز شیشه ها در حال افزایش هستند هر روز اقیانوس سخاوتمند مقدار دیگری از زباله ها را تبدیل به ماسه جلادهنده می کند و به این ساحل رویایی تقدیم می کند.

آیا ساحل شیشه ای  دارای مواد سمی و خطرناک است؟

باید بگوییم خیر زیرا آب اقیانوس ساحل را از هرگونه مواد سمی و کثیفی پاک کرده است و ساحلی درخشان و عاری از هرگونه زباله هدیه داده است و شما می توانید ساعت ها در این مکان رویایی قدم بزنید و چشمانتان را به ضیافت رنگ و نور دعوت کنید و یک تجربه بی نظیر را در زندگی خود کسب نمایید.

موقعیت مکانی ساحل شیشه ای

این مکان خارق العاده در سواحل مندوسینو در فورت براگ کالیفرنیا و ۱۲۰مایلی شمال سانفرانسیسکو و در پارک ملی مک کریچر ساحلی وجود دارد.

درباره‌ی آواي ميراث

شماره تماس : 32732575 - 32742554

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *