خانه / مقالات / تالاب لیپارچابهار

تالاب لیپارچابهار

تالاب لیپارچابهار

تالاب لیپار یکی از مشهورترین تالاب های ایران است .این جاذبه منحصر به فرد در کرانه دریای عمان  شرق چابهار در جاده ساحلی چابهار به گواتر و کنار روستای لیپار قرار دارد. روستای لیپار از توابع بخش مرکزی شهرستان چابهار محسوب می شود. تالاب لیپار که در تنگه ای صخره ای و مشرف به دره ای زیبا شکل گرفته است با رنگ خاص نظرها را به خود جلب می کند و به عنوان عروس چابهار شناخته می شود. این تالاب با ظاهر زیبا و فریبنده یکی از شورترین آب های جهان را دارد. گستره و رنگ این تالاب به فراخور شرایط محیطی در زمان های مختلف تغییر می کند در فصول پرباران وسعت تالاب به حدود ۱۰هکتار می رسد و بیش از ۱۴کیلومتر طول دارد.

مسیر دسترسی به تالاب لیپار

تالاب لیپار یکی از عجایب ایران است که در فاصله ۲۰کیلومتری شرق  از مرکز شهر ساحلی چابهار قراردارد.برای رسیدن به این تالاب در بلوار قدس چابهار حرکت کنید تا به فلکه مادر برسید.در این فلکه به سمت بلوار اقیانوس تغییر مسیر دهید سپس دور بزنید و وارد جاده ساحلی چابهار به گواتر شوید. پس از حدود ۱۸ کیلومتر رانندگی در این جاده ساحلی به روستای رمین و سپس تالاب صورتی لیپار می رسید.

معنی واژه لیپار

واژه لیپار از دو بخش لیپ و آر تشکیل شده است . لیپ به معنی خاروخاشاک رودخانه و آر به معنی آب رودخانه است. باتوجه به اینکه در روستای لیپار آب رودخانه با خاروخاشاک که آن به دریا می ریزد این نام را برای آن انتخاب کرده اند. از طرفی در زبان بلوچی لیپار به محل تلاقی آب رودخانه و دریا گفته می شود و واژه لیپار موقعیت این تالاب و روستا را وصف می کند.

تفریحات تالاب لیپار

تالاب لیپار بکر و آرام است و جلوه ای ساده در عین حال با شکوه دارد. ساکنان منطقه معمولا مشغول جمع کردن نمک از دریاچه هستند. اطراف این دریاچه صورتی امکانات گردشگری و رفاهی خاصی ندارد. تنها یک بازارچه کوچک محلی با تعدادی دست فروش به چشم می خورد که صنایع دستی  صدف و نمک دریایی در بساط خود دارند.

در روزهای شلوغ سال و هم چون ایام نوروز که گردشگران بیشتری از تالاب صورتی چابهار دیدن می کنند برخی از بومیان با  شتر خود به کنار تالاب می آیند و مهمانان تالاب می توانند با پرداخت هزینه شتر سواری را تجربه کنند. علاوه بر شترسواری گردشگران می توانند از قدم زدن در دشت زیبای کنار تالاب تماشای منظره رویایی تالاب پرنده نگری  عکاسی  و خرید از بازارچه محلی لذت ببرند.

چرا تالاب لیپار صورتی است؟

دلیل اصلی شهرت و محبوبیت تالاب لیپار چابهار رنگ صورتی مایل به سرخ آن است. این رنگ در نتیجه ترکیب شوری بالای آب دریاچه با نوعی از جلبک ها حاصل می شود جلبک دونالیلا سالینا  Dunaliella  Salina   که تحمل شوری زیادی دارد در آب این دریاچه رشد می کند و در تماس با دسته ای از باکتری ها به نام هالو باکتری  Halobacteria  م منجر به تولید کاروتنوئید ( رنگدانه) صورتی می شود. به طور کلی عوامل گوناگونی در فراهم شدن شرایط مناسب برای تشکیل دریاچه های صورتی نقش دارند.آب و هوا جنس خاک بستر دریاچه و میزان شوری آب از عواملی هستند که محیط مناسب رشد این نوع جلبک و زیست این گونه از باکتری را فراهم می کنند. ازدیاد بی رویه گروهی از جلبک ها در یک محیط آبی  کشند سرخ یا آب سرخه Red  Tide   نام دارد که در طی آن رشد این جلبک ها افزایش یافته و با ترشح سم منجر به کمبود شدید اکسیژن ماهی ها و دیگر آبزیان منطقه و در نهایت خفگی و مرگ آن ها می شوند. برخلاف ظاهر زیبایی پدیده کشند سرخ که سرخ تر شدن آب و جذب گردشگران به تالاب های صورتی مانند لیپار می شود این پدیده تا کنون در دریای خزر خلیج فارس و دریای عمان خسارات زیادی به ماهیگیران زده است.

بهترین زمان بازدید از تالاب لیپار

موقعیت جغرافیایی مناسب و دسترسی آسان تالاب لیپار سبب شده تا در تمام طول سال گردشگران زیادی از آن بازدید کنند با این وجود بهترین زمان بازدید از تالاب لیپار اواسط زمستان تا بهار است.در این زمان میزان آب تالاب و رنگ آن بسیار جذاب و گیرا است.

برای اطلاع از تورهای متنوع چابهار کافی است با همکاران در آژانس سرزمین سفر آریایی تماس حاصل نمایید.

شماره های دفتر:

۰۲۶۳۲۷۶۰۸۸۹

۰۲۶۳۲۷۶۰۸۹۱

۰۲۶۳۶۱۵۴۰۰۰

درباره‌ی آواي ميراث

شماره تماس : 32732575 - 32742554

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *